Hero image

Zdravotnické školy v Královéhradeckém kraji budou moci využívat VR program vyvinutý českou firmou Corinth a knihovníky z Nevady

Studenti zdravotnických škol v Královéhradeckém kraji budou moci jako první na světě využívat simulace ve virtuální realitě, které jim přibližují práci na zdravotnické klinice v hemodialyzačním centru. Autorem VR softwaru je česká firma Corinth, jejíž 3D pomůcky už v Královéhradeckém kraji používají desítky škol. Pilotní verze nového VR programu byla představena v pondělí 9. 12. 2019 na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole v Hradci Králové, kde si ji mohla vyzkoušet více než stovka studentů. Představení se účastnila náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, vedoucí oddělení na školském odboru Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Alena Svátková, představitelé Corinthu a také hlavní knihovnice amerického státu Nevada Tammy Westergard. Právě asociace sdružující americké knihovníky se na vývoji přelomové VR pomůcky podílela také. 

„Já děkuji za spolupráci s firmou Corinth, ale i s knihovnami, protože i knihovnám se otevírají nová poznání a technologie, se kterými se učí pracovat. Nejsou to už jenom papírové učebnice, ale i didakticky velmi významné VR simulace,“ uvedla při představení Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje pro školství, kulturu a sport. 

„U nás v Nevadě knihovny hrají důležitou roli při rozvíjení kariérních příležitostí. Pomoc návštěvníkům při orientaci na trhu práce vnímáme jako jednu z našich hlavních úloh pro 21. století. Nechodí se k nám pouze vzdělávat, ale také zjistit, jak se připravit pro zaměstnání, po kterých je velká poptávka,“ řekla Tammy Westergard, státní knihovnice Nevady, zastupující asociaci nevadských knihoven (Nevada State Library). 

Právě práce technika hemodialyzačního centra na zdravotnické klinice patří k těm, pro které chybí dostatečně kvalifikovaní lidé v Česku i ve státě Nevada. VR simulace Corinthu je cestou k získání certifikátu, po jehož absolvování mohou adepti tuto práci vykonávat. Je výsledkem spolupráce zástupců vzdělávacího průmyslu – tedy firmy Corinth, amerických knihoven zastoupených Nevada State Library a vysoké školy College of Southern Nevada (CSN). Projekt představuje jednu z možných cest sociální a vzdělávací inovace, kterou nyní knihovny ve Spojených státech prozkoumávají. Zaměřují se tak především na kariérní poradenství a profesní rozvoj v oblasti kariérního a technického vzdělávání. Projekt se nyní nachází v pilotní fázi a na jeho testování se budou podílet jak americké, tak české knihovny a zdravotnické školy. Firma Corinth uvedla, že VR software zdarma věnuje všem zdravotnickým školám v Královéhradeckém kraji. 

Podobně jako software Corinth, pomáhá nově pilotované virtuální školení studentům i pedagogům vysvětlit velmi komplexní a obtížnou látku, především pak vysvětlit mimotělový krevní okruh v dialyzačním procesu. Uživatel má totiž možnost virtuálně manipulovat s objekty a aktivně pracovat se zařízeními, k nimž nemusí být jednoduché získat přístup. VR zážitek tak má potenciál zvýšit atraktivitu látky a schopnost učit se. Díky tomu, že si uživatel může zážitek vyzkoušet doslova na vlastní kůži, aspiruje VR simulace na to, aby uchazečům jednak umožnila vyzkoušet si běžný den takového povolání, a také vytvářela zájem o práci, pro kterou je nedostatek pracovních uchazečů, jak uvedla knihovnice Tammy Westergard.